عایق الاستومریک

مقایسه عایق ها
وقتی که که خانه را عایق می بکنید می توانید عایق های مختلف ی را گزینش بکنید برای گزینش مناسب ترین عایق موارد زیر را در نظر بگیرید :
– معین کردن جاییکه می خواهید یا نیاز دارید عایق نصب یا اضافه بکنید
– مناسب ترین فاکتور-R برای ناحیه هایی که می خواهید عایق کنید
نصب عایق
بیشینه ترین عملکرد گرما ی عایق یا فاکتور-R عایق به شدت به شیوه نصب صحیح عایق بستگی دارد. خانه داران می توانند گاهی از عایق ها را نصب کنند. (جهت نمونه عایق پتویی و مصالحی که در محل ریخته می شود) انواع دیگر نیاز به نصاب پیشرفته دارد.
وقتی که که یک نصاب معتبر را استخدامی می بکنید :
– از چندین پیمانکار تخمینی از قیمت فاکتور-R مورد نیاز تهیه بکنید و چنانچه مبلغ فاکتور-R مد نظر شما با فاکتور-R دو وامیزانی خیلی مفرق باشدتعجب نکنید!.
– از سازنده ها در مورد خدمات آب-بندی قیمت های آن نیز سوال بکنید چون بهترین کار قبل از نصب عایق آب-بندی کردن زیر سطح عایق است.
به منظور بررسی نصب عایق پتویی , شما می توانید ضخامت تخته ها را اندازه گیری بکنید و انفصالات بین آنها را چک بکنید همین طور فاصله بین تخته ها و فرم ها را اندازه گیری بکنید . علاوه بر این نقد بکنید تا عایق ها به بهتر ی در اجزا مختلف ساختمان بهتر فیت شده باشند که اگر اینگونه نباشد باعث تخریب عملکرد عایق می شود, برای مثال دور تقسیم های سیم کشی داخل ساختمان. جهت بررسی عایق های پاششی یا دمیدنی عمق عایق کار شده را اندازه گیری بکنید و پوشش شکاف ها را تحلیل بکنید .
چنانچه خواستید خودتان عایق را نصب بکنید , دستور العمل های کارخانه را دنبال بکنید و اقدامات ایمنی و احتیاط های ضروری را مبذول فرمایید. همچنین می توانید روش های نصب عایق را نیز در وب سایت دنبال بکنید .
گروه تجاری پشم سنگ توصیه می نماید جهت عایقکاری یک کارشناس را استخدامی کنید ولی در صورتی که در منطقه شما نصاب پیشرفته وجود ندارد می توانید راهنمای نصب عایق را از کارخانه تهیه بکنید .
پتویی (بلانکت) : عایق تخته ای رولی
عایق پتویی (رایج ترین عایق و زیاد ترین عایق در بازار) به شکل تخته ای و رولی است. که حاوی الیاف منعطف می شود برای مثال پشم شیشه. شما می تواند همین طور الیاف معدنی (پشم سنگ و سرباره) , الیاف پلاستیکی , الیاف کتانی , پشم حیوانی را به شکل تخته ای رولی داشته باشید.
عایق های تخته ای و رولی به شکل وسیع ای در اندازه های استاندارد فاصله گلمیخ دیوار ها , زیر شیروانی ها و بست های کف مصرف شده است. رول های بلند می تواند به شکل دستی برش دادن شده در فضا های نصب و فیت گردد. عایق های پتویی به شکل مسلح با توری گالوانیزه کاغذ کرافت بدون آن موجود است که این لایه باعث پیشگیری از نفوذ بخار به عایق می شود. همین طور عایق های طرف محافظ آتش سخت هم موجود است که می تواند در مصارف عایق دیوار های زیر زمین مورد استفاده قرار گیرد. این لایه همچنین می تواند کار نصب عایق را سرعت بخشد این در حالی است که عایق های ساده و غیر مسلح برای مصارف اضافه کردن عایق روی عایق موجود مناسب تر است.
پشم شیشه پتویی استاندارد, دارای پایداری گرما ی یا فاکتور-R بین R-2.9 R-3.8 در هر اینچ از ضخامتش است .پشم شیشه پتویی با عملکرد بالا (دانسیته-مبوسیله و دانسیته-بالا) فاکتور-R بین R-3.7 و R-4.3 در هر اینچ از ضخامتش است .
جدول زیر را برای داشتن دید کلی از این خصوصیات ببنید:
عایق بلاک های سیمانی
بلاک های عایق سیمانی
بلاک های سیمانی جهت تهیه فونداسیون و دیوارها سازه استفاده می شوند راه های مختلف ی برای عایق آنها وجود دارد. اگر هسته ها به دلایلی با بتن فولاد پر نشود می تواند عایق شود باعث افزایش فاکتور-R دیوار های شود. مطالعات میدانی و شبیه سازی های رایانه ی نشان داده اند هرچند , هسته با هر نوع عایقی که پر شود صرفه جویی انرژی کمی به ارمغان می آورد زیرا گرما به راحتی از پارت های جامد موجود دیوار از قبیل بلاک ها ملات ها عبور می نماید .
و راه کار خوب نصب عایق روی سطح بلاک ها دیوار های فونداسیون داخلی خارجی است. اضافه کردن عایق به دیوار های خارجی ویژگی جرم گرما ی مناسب در فضاهای تهویه مطوبع فراهم می نماید که می تواند دمای داخلی را تنظیم نماید .
برخی کارخانه ها از ترکیب پلی استایرن داخل بلاک های سیمانی مصرف می کنند و چنین ترکیبات سطحی که برای دیوار فاکتور-R حدود R-1 در اینچ فراهم می نماید . برخی شرکت های دیگر هم بلاک های را با فوم های سخت ترکیب کرده اند به فاکتور-R حدود R-2 دست یافته اند.
تخته های فومی یا فوم های سخت
تخته های فومی (پانل های عایق سخت) می تواند برای عایق اکثر محل های خانه شما مصرف شود از سقف گرفته تا فونداسیون خانه پایداری گرما ی بهتر ی فراهم می کنند جریان گرما ی داخل اجزاء سازه را می کاهد. رایج ترین نوع مصالح که برای تولید فوم های سخت مصرف می شود حاوی , پلی ایزوسیونورات (پلی ایزو), پلی استایرن پلی یورتان می شود.
بتن مسلح شده با عایق (ICFs)
بتن مسلح عایق (ICFs) اصولا به عنوان بخشی از تهیه دیوار های استفاده می شوند. این سیستم باعث ارتقا پایداری گرما ی دیوار با فاکتور-R حدود R-20 می شود و خانه هایی که با مصرف از این سیـستم ساخته می شوند مانند خانه های کاهگل قدیمی به نظر می رسند.
سیستم های ICF حاوی تخته های فومی است که به شکل داخلی به نیز متصل شده اند مثل بلاک های تو خالی . تخته های فومی بوسیله کابل های پلاستیکی به بسته می شوند. و در بین آن از میلگرد ها برای تقویت بتن ها استفاده کرد .
فضاهای خالی داخل این سیستم ها می تواند محل مناسبی جهت بیشتر شدن حشرات باشد جهت پیشگیری از بیشتر شدن این حشرات برخی از کمپانی ها بلاک های را به حشره کش آغشته می کنند.
عایق پشم خام عایق های دمیدنی
عایق پشم خام حاوی الیاف پراکنده , فوم , یا دیگر مصالح است. این ذرات می توانند هر فضای ی را بدون تغییر شکل دادن تخریب آن محل پُر نماید این قابلیت این عایق ها سبب شده برای مصارف مقاوم سازی مکان هایی که دسترس و نگرانی ی به آن مساله است این عایق کاندید باشد.
رایج ترین نوع مصالح که جهت پشم خام مصرف می شود حاوی , سلولز , پشم شیشه , پشم معدنی (پشم سنگ و پشم سرباره) باشد. تمام این مواد با استفاده از مصالح بازیافتی تولید می شوند. سلولوز کلا با استفاده از روزنامه های بازیافتی تولید می شود. بیشتر پشم شیشه ها حاوی ۲۰% تا ۳۰% شیشه های بازیافتی است . پشم سرباره اکثرا ً از ۷۵% مواد پسا صنعتی بازیافتی تولید می شود. جدول زیر این سه نوع را با هم مقایسه می نماید :
معین اتی که عایق پشم خام فراهم می نماید
برخی انواع غیر رایج مصالح عایق پشم خام حاوی خزده های پلی استایرن و ورمیکولیت و پرلیت می شود. عایق پشم خام می تواند برای عایق کردن محافظ بسته از قبیل دیوار ها یا محافظ غیر بسته مثل زیر شیر وانی مورد مصرف قرار گیرد. سلولز , پشم شیشه و پشم سنگ ً توسط نصاب و دستگاه ویِژگزینشه در محل دمیده می شود در حالیکه پلی استایرن وورمیکولیت و پرلیت ً ریخته می شوند.
سیستم های عایق انعکاسی و موانع تابشی
بر خلاف سیـستم های رایج موجود که ً پایداری گرما ی و برخی مواقع جریان همرفتی را کنترل می کنند موانع تابشی عایق های انعکاسی گرما را از محل دور می کنند. موانع تابشی در خانه های نصب می شود (اکثرا ً پشت بام) معمولا برای كم شدن گرمای تابستان و كم شدن تعرفه های سیستم های خنک کننده. عایق های انعکاسی اکثرا ً حاوی فویل های آلمینیومی است که در زیر آن از انواع عایق های مثل پلی یورتان , کاغذ کرافت , فیلم زیبا پلاستیک , کارتن به عنوان مصالح عایق استفاده می شود.
انرژی تابشی در خط مستقیم سیر می نماید تمام اجسام جامد می توانند انرژی آنرا جذب کنند وقتی که خورشید پشت بام را گرم می نماید و باعث انقال انرژی تابشی به خانه می شود. با نصب سیسـتم های عایق انعکاسی می تواند از گرم شدن بی رویه پیشگیری کرده و حدود ۵% به ۱۰% نرخ های سیستم های خنک کننده را کم می نماید .
عایق تخته ای فیبر سخت
فیبر سخت یا تخته های عایق فیبری حاوی پشم سنگ یا پشم شیشه بشکل وسیع ی برای عایق داکت های هوا استفاده می شود. همچنین وقتی که نیاز به عایق با تحمل بالای گرما ی وجود دارد استفاده می شود. این محصولات دربازه با ضخامت ۱ تا ۲٫۵ اینچ آمده یک فاکتور-R حدود R-4 در هر اینچ فراهم می نماید .
نصب این عایق های اکثرا ً قبلاً انجام شده و راه های هوای پیش عایق شده در بازار موجود است. در سطح خارجی داکت ها این عایق ها بوسیله میخ پرچ ها نصب شده می شود.
عایق فوم پاششی و فوم تزریقی
فوم مایع عایق می تواند اسپری, تزریق یا در حل ریخته شود. در برخی موارد فاکتور-R بدست آمده از این عایق دومساوی عایق هایی سنتی است می تواند تمام حفره های کوچک را پر نماید و یک سد هوای مناسب ایجاد نماید .
انواع فوم عایق مایع
امروزه , اکثر مصالح فومی با استفاده از علت فوم کننده بدون مصرف از فلئورسنس ها یا هیدروکلروفلئورسنس ها که که جهت لایه اوزون ضرردار می باشند تولید می شند.
مصالح عایق فومی موجود :
– سیمانی
– فنولیک
– پلی ایزوسیونورات (پلی ایزو)
– پلی یورتان
گاهی انواع کمتر رایج حاوی فوم آیسینن ( Icynene) فوم تریپلیمر (Tripolymer) هستند . آیسینن فوم می تواند اسپری یا تزریق شود که باعث تنوع آن می وشد. همچنین پایداری مناسب جهت نفوذ هوا و آب باشد. فوم تریپلیمر (فوم محلول در آب) داخل محافظ دیوارها تزریق می شود . پایداری بسیار زیاد مناسب در مساوی آتش و نفوذ هواست.
پانل های عایق سازه
پانل های عایق سازه (SIPs) اجزای از پیش ساخته عایق شده برای تهیه دیوار ها , سقف ها , کف ها ی ساختمان است. این سازه ها نسبت به اکثر نمونه های دیگر یک عایق یکنواخت و بهتری را فراهم می نماید وقتی که به شکل صحیح نصب شود حدود ۱۲% تا ۱۴% صرفه جویی انرژی را برای ساختمان به ارمغان می آورد آسایش گرما ی مناسب و آسان تری را فراهم می آورد.
SIP ها علاوه بر فاکتور-R بالا , نسبت قدرت-به-وزن بالایی دارد SIPs ً حاوی عایق با ضخامت ۴ تا ۸ اینچ در بین ساندویچ پنل ها هستند و برای مصارف دیوار های داخلی خارجی بسته به نیاز مصرف کننده مصرف می شوند.
SIP ها در شکل و اندازه های مختلف تولید می شوند. برخی کمپانی ها پانل هایی به بزرگی ۸*۲۴ پا تولید می کنند که برای نصب نیاز به جرثقیل دارد.
کیفیت SIP ها جهت طول عمر و عملکرد محصول بسیار زیاد با اهمیت است. پانل های باید به شکل صحیح چسب آغشته شده و پرس شوند تا از ورق ورق نشوند. پانل ها همین طور می بایست دارای سطوح نرم و گوشه های نرم جهت ایجاد شکاف در بین دیوار ها باشند و قبل از خرید SIP ها با کارخانه سازنده در مورد کیفیت و سیـستم کنترل کیفیت حرف بکنید . SIP ها اکثرا ٌ ً با مصالح عایق مفرق از قبیل پلی استایرن , پلی ایزو سیونورات و پشم سنگ ساخته می شوند.