چای، بعد از آب، دومین نوشیدنی پرطرفدار پراستفاده در کشور ما و برخی دیگر از کشورهای دنیاست. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که زیاد چای می نوشند، ضروری نیست نگران مضرات این عادت تان باشید چون بررسی ها نشان داده است نوشیدن چای به ویژه چای سبز فواید زیادی برای سلامت دارد. این روزها در اخبار سلامت ، بیشتر از هر نوشیدنی و غذای دیگری در مورد فواید چای سبز حرف می شود...

نكته: این مطلب جنبه ی روش ی و سلامت داشته حتی نحوه ی دم كردن چای سبز را توضیح داده است.

چای از برگ های گیاه کاملیا سیننسیس تهیه می شود و در سه نوع اصلی سبز، اولانگ سیاه در بازار وجود دارد اما چای سبز به خاطر فوائد اصلاح ی اش در جهان شناخته شده تر است. چای سبز حداقل ۴ هزار سال است که در چین به عنوان یک گیاه دارویی شناخته شده است. چینی ها از قدیم با فوائد اصلاح ی چای سبز آشنا بودند و از آن به عنوان دارو در اصلاح ناراحتی های مختلف مانند خونریزی، ناراحتی های گوارشی، سردرد و افسردگی استفاده می کردند اما استفاده از چای سبز فقط به چینی ها شرقی ها که عادت به نوشیدن چای دارند محدود نشد و کم کم به خاطر فوائد اصلاح ی اش در همه جهان مورد استقبال قرار گرفت.

● نتایج بررسی ها

پژوهشگران آسیایی، اروپایی آمریکایی در بررسی ها و تحقیق های به شواهد علمی در مورد فواید و فوائد اصلاح ی نوشیدن چای سبز دست یافتند. برای مثال در سال ۱۹۹۴ نشریه ملی سرطان آمریکا نتایج مطالعه ای را منتشر کرد که نشان می داد، نوشیدن چای سبز تهدید ابتلا به سرطان مری را در زنان مردان چینی تا حدود ۶۰ درصد کاهش می دهد.

محققان دانشگاه پوردو نیز دریافتند ترکیبات موجود در چای سبز مانع افزایش سلول های سرطانی می شود. همچنین نتایج بررسی های دیگر نیز نشان داد نوشیدن چای سبز سطح کلسترول تام خون را پایین می آورد نسبت کلسترول بهتر (HDL) به کلسترول بد (LDL) را افزایش می دهد. به طور کلی بررسی ها نشان داده است که نوشیدن چای سبز در پیشگیری و اصلاح بیماری هایی مانند سرطان، آرتریت روماتویید، بالا بودن میزان کلسترول خون، بیماری های قلبی عروقی و عفو نت تاثیر گذار است.خیرید چای سبزچ

● فوائد چای سبز

راز شفابخش بودن چای سبز در پلی فنل های کاتکین موجود در آن به ویژه پلی فنل «اپی گالوکاتکین گالات» یا«EGCG» است که یک آنتی اکسیدان زیاد قوی است. این ترکیب علاوه بر اینکه مانع از افزایش سلول های سرطانی می شود قادر است سلول های سرطانی را بدون آسیب رساندن به بافت های سالم از بین ببرد. همچنین این پلی فنل در كم شدن کلسترول بد خون (LDL) تاثیر گذار است و مانع شکل غیرعادی انعقاد خون می شود. با توجه به اینکه ترومبوزیس یا شکل غیرعادی لخته شدن خون در رگ ها علت ظهور حمله های قلبی و سکته است این مورد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

بررسی ها نشان داده است برخی پلی فنل ها حتی قادرند اثرات منفی سیگار کشیدن و رژیم غذایی پرچرب را از بین ببرند. در سال ۱۹۹۷ نتایج تحقیق ای که توسط پژوهشگران دانشگاه کانزاس انجام شد نشان داد پلی فنل EGCG موجود در چای سبز یکی از قوی ترین انواع این پلی فنول هاست که می تواند علت میزان کم بیماری های قلبی میان مردان ژاپنی را با وجودی که ۷۵درصدشان سیگاری هستند توضیح دهد.

● چای سبز بهتر است یا چای سیاه؟

هر موضوع فواید چای برای سلامت بیان می شود بیشتر در مورد فواید چای سبز حرف می شود ولی سوال اینجاست که آیا انواع دیگر چای این ویژگی های سلامت ی را ندارند؟ چای سبز، اولانگ سیاه تمام از برگ های گیاه کاملیا سیننسیس تهیه می شوند و آنچه چای سبز را متمایز می نماید فرآیند تهیه آن است. فرآیند تهیه چای سبز کوتاه تر است به اندازه سایر انواع چای تخمیر نمی شود به همین دلیل آنتی اکسیدان هایش حفظ می شوند. برگ های چای سبز بخار داده می شوند این از اکسیداسیون ترکیبات EGCG پیشگیری می نماید . در مقابل انواع دیگر چای از تخمیر برگ های چای تهیه می شوند که در نتیجه EGCG به ترکیبات دیگری تبدیل می شوند که به اندازه آن در پیشگیری و مبارزه با بیماری ها تاثیر گذار نیستند.

● فواید دیگر

بررسی ها نشان داده است چای سبز می تواند به افرادی که رژیم غذایی كم شدن وزن دارند کمک کند. در نوامبر ۱۹۹۹ مجله آمریکایی تغذیه چینی نتایج تحقیق محققان دانشگاه گنوا در سویتزرلند را منتشر کرد. این محققان دریافتند مردانی که ترکیبی از چای سبز و کافئین دریافت می کنند در مقایسه با آنهایی که تنها کافئین دریافت می کنند کالری بیشتری می سوزانند. چای سبز به دلیل خاصیت ضدمیکروبی اش می تواند از مسمومیت غذایی پیشگیری نماید و همچنین می تواند باکتری هایی که علت ایجاد پلاک های دندانی هستند از بین ببرد و از پوسیدگی دندان ها پیشگیری نماید . به علاوه خاصیت حفاظت از پوست چای سبز سبب شده تا از آن در تهیه کرم ها مصرف شود و در بازار لوازم آرایشی نیز راه پیدا نماید .

● روزی چند فنجان؟

با وجود فوائد زیاد چای سبز جهت سلامت این سوال پیش می آید که روزی چند فنجان چای بنوشیم تا از این فواید بهره ببریم. برای جواب به این پرسش محققان در حال بررسی ویژگی های طبیعی چای سبز هستند . برای مثال مطالعه ای که بوسیله محققان ژاپنی انجام شد نشان داد مردانی که هر روز ۱۰ فنجان چای سبز می نوشند در مقایسه با مردانی که کمتر از ۳ فنجان چای سبز در روز استفاده می کنند سه سال بیشتر بدون سرطان زندگی می کنند. (در

۳ فنجان چای سبز حدود ۲۴۰ تا ۳۲۰ میلی گرم پلی فنل وجود دارد.) همچنین نتایج بررسی دیگری نشان داد نوشیدن بیشتر از ۴ فنجان چای سبز در روز می تواند از آرتریت روماتویید پیشگیری نماید علایم و نشانه های این بیماری را در افرادی که به این بیماری مبتلا می باشند کاهش دهد. پژوهشگران ژاپنی در موسسه تحقیقات سرطان سایتاما نیز در بررسی های خود دریافتند در زنانی که هر روز ۵ فنجان چای سبز می نوشند اقطعا ل ابتلا به سرطان پستان کمتر است و در صورت ابتلا نیز سرعت انتشار این بیماری نماید تر است. به طورکلی توصیه می شود هر روز ۴ تا ۵ فنجان چای سبز نوشیده شود.

● چگونه چای سبز را دم کنیم؟

تهیه یک فنجان چای سبز کار آسانی است اما نیاز به مهارت دارد. چنانچه این کار به طور صحیح انجام نشود ممکن است پلی فنل های مفید موجود در آن که فوائد بهداشتی و اصلاح ی دارد طعم چای را خراب نماید سبب شود چای طعم طعم نامطلوبی پیدا نماید . جهت اینکه چای خوش طعم باشد نباید جوشیده شود زیاد دم بکشد. هرچند خوبتر است چای را طبق دستورالعمل روی بسته بندی که توسط مجموعه تولیدکننده نوشته شده است دم کنید ولی این توصیه های کلی هم می تواند مفید باشد.

برای تهیه هر فنجان چای یک چای کیسه ای یا ۲ تا ۴ گرم تقریبا معادل ۱ تا ۲ قاشق چایخوری چای لازم است. برای تهیه چای ابتدا کتری را با آب سرد پر کرده و بگذارید به جوش بیاید. بعد از جوش آمدن آب کتری ۳ دقیقه طاقـت کنید و پس آب گرم را روی چای کیسه ای چای خشک بریزید و مجوز دهید ۳ دقیقه بماند. اگر از چای کیسه ای مصرف کرده اید بعد از ۳ دقیقه آن را از فنجان بیرون بیاورید. پس چند دقیقه صبـر کنید تا چای سرد شود آن را بنوشید.